sâmbătă, 5 ianuarie 2013

Doar 35 de minute i-au trebui lui Demba Ba ca sa le arate celor de la Chelsea ca merita fiecare lira platita pentru transferul sau de la Newcastle. Atacantul a reusit o dubla pentru Chelsea chiar la debutul sau.

Senegalezul care i-a costat pe londonezi 8 milioane de lire, a fost trimis in teren inca din primul minut de Rafael Benitez in meciul de Cupa Angliei cu Southampton. In minutul 35 Ba inscrie primul sau gol, si duce scorul la 1-1 pe BTC Sports Ground. Noul atacant al londonezilor a punctat la capatul unei actiuni la care au mai contribuit Juan Mata si Eden Hazard. In minutul 61 senegalezul si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor dupa o centrare perfecta data de Hazard.

Chelsea a câștigat cu scorul de 5-1 meciul de pe terenul lui Southampton, din turul 3 al Cupei Angliei. Fernando Torres se  afla in mare pericol daca Demba Ba va continua sa inscrie pentru Chelsea. Cine a vazut meciul i-a vazut fata lui Torres, nu parea prea fericit dupa primul gol inscris de Ba.