miercuri, 5 ianuarie 2011

Chelsea in cadere libera!

Detinatoarea titlului si a Cupei Angliei a cazut pe locul 5 dupa egalul de pe teren propriu cu Aston Villa.
Pe masura ce trec etapele in Premier League, echipele care trag sperante la titlu se imputineaza. Ultima care pare a fi pierdut trenul este surprinzator, poate chiar campioana en-titre, Chelsea.

"Demolata" sezonul trecut pe Stamford Bridge, cand a pierdut cu 1-7, Aston Villa sa revansat in aceasta runda cu numarul 21 a editiei actuale, terminand la egalitate un meci absolut nebun. La pauza a fost 1-1, gratie lui Frank Lampard (23) respectiv Ashley Young (41), ambele din lovituri de la 11 metri.
Chelsea a intros scorul incredibil prin ivorianul Drogba (83) si Terry (89), dar ultimul cuvant la a apartinut celor de la Birmingham, care egalat miraculos prin Clark in ultimul minut al prelungirilor.
Clasament:

1. Manchester United - 41 puncte (două meciuri mai puţin), 2. Manchester City - 41 puncte, 3. Arsenal - 39 puncte (un joc mai puţin), 4. Tottenham - 36 puncte (o partidă mai puţin), 5. Chelsea - 35 puncte (un meci mai puţin)... 9. Liverpool - 25 puncte (două jocuri mai puţin)... 14. West Bromwich - 22 puncte (o partidă mai puţin)... 18. Fulham - 19 puncte (un meci mai puţin), 19. Birmingham City - 19 puncte (două jocuri mai puţin), 20. Wolverhampton - 18 puncte (o partidă mai puţin).