duminică, 5 iunie 2011

Fara Leo Mess si alti jucator de baza, nationala Argentinei a pierdut incredibil meciul amical din deplasare jucat cu reprezentativa Nigeriei cu scorul de 1-4. Deplasarea facuta de colegii lui Messi parea o simpla formalitate pentru sud-americani, insa realitatea de pe terenul de joc s-a dovedit a fi una crunta. Argentinienii s-au vazut condusi inca din minutul 10, cand atacantul Ikechukwu Uche a deschis scorul.

Africanii si-au dublat avantajul peste saptesprezece minute printr-un penalty transformat de Victor Obinna. Cu cinci minute de finalul primei reprize Uche a realizat dubla si a dus scorul la 3-0, spre deliciul publicului. Nigerienii au continuat sa atace si in repriza a doua, iar in minutul 52 au marcat inca un gol prin atacantul lui Fenerbahce, Emmanuel Emenike. Argentinienii au reusit sa inscrie golul de onoare doar in prelungirile partidei, prin Mauro Boselli.