duminică, 29 mai 2011

Barcelona a triumfat in Liga Campionilor!

Ultimul act al Ligii Campionilor le aducea fata in fata pe campioanele celor mai puternice campionate ale Europei, Barcelona si Manchester United si, astfel, spectacolul era garantat. A fost un meci de pus in rama, dar meritul ii apartine intr-o proportie covarsitoare trupei lui Guardiola, care a pus capat speculatiilor cu privire la cea mai valoroasa echipa a momentului. Opera inceputa in duelurile cu Arsenal sau Real Madrid a fost desavarsita la Londra, acolo unde partida a fost dominata de la un cap la celalalt de Messi si compania.

La fel ca in 2009, United a inceput meciul in terenul advers, dar forcingul Diavolilor nu a tinut
decat zece minute, dupa care catalanii au trecut la controlul partidei. Golul lui Pedro a venit firesc dupa prima treime a partidei, dar Rooney a gasit un raspuns pe masura la singura ocazie de gol a lui United din prima repriza. Ce a urmat in al doilea mitan a fost de cosmar pentru echipa de pe Old Trafford, care a fost neputincioasa in fata lectiei de fotbal oferite de Xavi, Iniesta si Messi, care i-au transformat in cateva randuri in jaloane pe Giggs, Valencia sau Rafael, singurul din trupa lui Ferguson care s-a ridicat la nivelul unei finale fiind capitanul Nemanja Vidic. Scorul final a fost stabilit inca din minutul 70 de Villa, cu un sut senzational din afara careului, nu inainte ca Messi sa isi treaca in cont cel de-al 12-lea gol in Liga si al 53-lea al stagiunii. S-a terminat 3-1 pentru ca Barcelona a preferat un joc de posesie, in fata unui adversar cazut, caruia pe final i-a fost frica sa atace, pentru ca scorul sa nu capete proportii. Barcelona si-a trecut astfel in palmares cea de-a patra Liga a Campionilor, dupa cele adjudecate in sezoanele 1991-1992, 2005-2006 si 2008-2009.