joi, 5 mai 2011

Manchester United si FC Barcelona vor juca din nou, dupa doi ani, cu trofeul Ligii Campionilor pe masa, dupa ce ”Diavolii Rosii” au trecut lejer de revelatia sezonului, Schalke, in returul de pe Old Trafford. Desi Alex Ferguson a facut nu mai putin de noua modificari in formatia de start fata de jocul tur, United nu le-a lasat nemtilor nicio sansa.

Darron Gibson a fost omul primei reprize, reusind o pasa perfecta ce l-a pus pe Antonio Valencia in situatie de a marca si a apoi a marit avantajul gazdelor, cu un sut din afara careului, care l-a facut pe Neuer sa gafeze neasteptat. Reusita lui Manuel Jurado nu a relansat propriu-zis duelul, oaspetii etaland un joc previzibil, iar dubla lui Anderson din repriza secunda, primele goluri ale brazilianului pentru Manchester in acest sezon au dus scorul spre o diferenta logica. Englezii si-au atins astfel scopul, calificandu-se cu scorul general de 6-1 in finala de la Londra, programata pe 28 mai, unde vor incerca sa-si ia revansa in fata catalanilor, dupa 0-2 in finala din 2009 de la Roma. Pana atunci, Manchester va sustine duminica un meci potential decisiv cu Chelsea, in urma caruia isi poate asigura al 19-lea titlu de campioana.