marți, 8 martie 2011

LIVE TEXT: Final: Barcelona 3-1 Arsenal! Vezi echipele de start! Messi inscrie din penalti!

Meci de totul sau nimic pentru Barcelona in Liga. Cesc Fabregas va juca pentru prima data in viata un meci oficial pe Nou Camp de unde a plecat acum 8 ani pentru 5.4 milioane de euro alaturi de Merida.

Messi care a marcat 4 goluri sezonul trecut in fara lui Arsenal este elementul cheie al meciului spun spaniolii. Barcelona trebuie sa intoarca rezultatul de 2-1 de pe Emirates. Pep Guardiola are incredere: Barcelona nu a pierdut niciodata un retur acasa intr-un meci european dupa ce a fost condusa in deplasare.

Echipele de start:

Arsenal: Szczesny; Sagna, Djorou, Koscielny, Clichy; Rosicky, Diaby, Fabregas, Wilshere, Nasri;  Van Persie

Rezerve:
 Almunia, Denilson, Squillaci, Arshavin, Eboué, Chamakh, Bendtner

Barcelona:
Valdes; Alves, Busquets, Abidal, Adriano; Mascherano, Xavi, Iniesta; Pedro, Messi, Villa

Rezerve:
 Pinto, Bojan, Keita, Milito, Maxwell, Afellay, Thiago

START MECI:
Lovitura de star le apartine celor de la Barcelona. Ne asteptam la un mare spectacol
'1: Clichy il ataca dur pe Xavi
'2: Arsenal se avanta vijelios asupra portii aparate de Valdes, insa Nasri il faulteaza pe D.Alvez

'4: S.Busquets cere fault insa nu primeste nimic
'5: Arsenal pe contra atac insa Wilshere centreaza prea in fata pentru V.Persie
'6: Alves il faulteaza pe Fabregas.
'7: Adriano ii paseaza excelent lui D.Villa, insa spaniolul se afla pe culoar
'9: Iniestea ii paseaza perfect lui D.Alves aflat in off-side.
Arsenal se apara destul de sus, incercand sa distruga combinatiile Barcelonei.
'13: D.Alves scoate bine mingea pentru Villa. Spaniolul nu este pe faza pentru a prinde mingea.
'15: Koscielny vede galbenul dupa ce il opreste neregulamentar pe Pedro.
'16: D.Alves suteaza direct pe poarta, emotii pentru Szczesny.
Portarul tunarilor se resimte dupa lovitura libera executata de D.Alves
'18: Arsene Wenger este obligat sa il schimbe pe Szczesny, intra Alunia, deja incep problemele pentru Arsenal
'23: Adriano incearca o paza pentru Messi, argentinianul aflat mult prea in spate
'27: Messi este fault de catre V.Persie
'28: Barcelona are sansa de a deschide scorul, Pedro trimite peste poarta
'29: Sagna incaseaza galbenul pentru tragere de timp
'30: Messi dribleaza 2 fundasi a lui Arsenal Messi Messi Messi asteapta prea mult pentru a suta
'32: Barcelona se avanta la poarta lui Almunia, D.Villa are o sansa extraordinara de a deschide scorul, insa ii "paseaza" portarului.
Au trecut 35 de minute si Arsenal inca rezista.
'36: Adriano incearca sa centreze insa loveste bara, formidabil
'38: Clichy il faulteaza pe D.Alvez destul de dur.
Barcelona are posesia de partea ei, dar asta nu e de ajuns pentru calificare
'41: Abidal se resimte dupa un duel cu Rosicky
Se incing spiritele pe Camp Nou. V.Persie se ia la cearta cu Abidal. Ambele echipe asteapta pauza.
45+1: V. Perise vede galbenul pentru proteste.
45+2: Barcelona pleca pe contraatac prin Messi Messi, Messi, Messi.....Messiiii suteaza direct in bratele lui almunia
45+3: GOOOOOOOL BARCELONA ....Gooool Messi. Catalanii la momentu actual sunt calificati.
Pauza pe Camp Nou. Barcelona intra in avantaj la pauza. NU plecati revenim cu repriza secunda in doar 15 minute.

Incepe repriza secunda. Arsenal este obligata sa inscrie daca vrea sa o elimine pe Barcelona
'53: GOOOOOOL ARSENAL. Tunarii sunt calificati la momentul actual. AUTO GOL Busquets. Barcelona trebuie sa o ia de la capat.
'55: INCREDIBIL. Vacar pe stadion,V.Persie vede al doilea galben, NU cred ca olandezul a auzit fluierul lui Busacca. Wenger are cu adevarat probleme.
'57: D.Villa putea inscire insa suteaza in portar. Spaniolul mereu a sutat in portarul tunarilor.
'59: Arsenal pleaca pe contraatac prin Nasri, francezul nu are cui pasa, se vede lipsa lui V.Persie
Arsenal incearca sa tina din rasputeri de minge.
'64: Barcelona se joaca cu ozaiile. Ocazie uriasa pentru Adriano.
'66: Villa din nou trage in Almunia. Portarul tunarilor la a 4 sau a 5-a interventie
'68: Actiune in trei pentru Barcelona. Xaviiii ...GOOOL Barcelona. Meciul este relansat.
'70: INCREDIBIL BARCELONA ARE PENALTI. Jucatorii Barcelonei se imbratiseaza
'71: GOOOOOOL BARCELONA GOOOOL MESSI....Barcelona este echipa calificata acum in sferturi.
'73: Wenger il introduce pe Arshavin in locul lui Rosiscky.
'76: Arsenal incearca sa se arunce spre poarta Barcelonei. prin Nasri.
'77: Schimbare la Arsenal. Wenger il introduce pe Bendtner in locul lui Fabregas