miercuri, 6 aprilie 2011

Inter a fost umilita aseara, pe propriul teren, de Schalke, care a invins cu 5-2, in turul sferturilor Ligii Campionilor. Cristi Chivu a fost titular pentru a doua oara in trei zile, dar, la fel ca in meciul de sambata cu
Milan, a fost eliminat dupa o ora de joc.

Dupa ce a eliminat-o pe Bayern in ultimele minute ale optimilor, Inter a fost umilita de o alta echipa germana. Milanezii au fost invinsi cu 5-2 de Schalke, dupa un meci inceput perfect. Stankovic, care a iesit accidentat la mijlocul primei reprize, a deschis scorul pentru gazde in minutul 1, dupa o gafa a portarului Neuer. Sarbul a marcat din voleu, de la mijlocul terenului, un gol aproape identic cu cel din octombrie 2009, in poarta lui Genoa, dar apoi a respins gresit mingea la faza in care oaspetii au egalat. Milito a readus-o pe Inter in avantaj, dar dupa sase minute, Edu a readus echilibrul pe tabela in urma unei actiuni in care l-a depasit usor pe Chivu. Fundasul roman a jucat al doilea meci in trei zile, desi acum o saptamana era accidentat la gamba si nu a putut nici macar sa se antreneze cu echipa nationala a Romaniei.

In repriza secunda a inceput cosmarul lui Inter, care, in decurs de opt minute, a primit doua goluri, pe greselile fundasilor centrali Chivu si Ranocchia, iar apoi a ramas in inferioritate

numerica, dupa ce romanul a luat al doilea cartonas rosu in trei zile. Edu a dat lovitura de gratie si a marcat al cincilea gol pe "San Siro" lucru pe care Inter nu l-a mai patit in Liga Campionilor din noiembrie 2003. Atunci, Arsenal invingea la Milano cu 5-1, in faza grupelor.